Szlak kajakowy Rzeki Orzyszy

chmury
;

Szlak kajakowy rzeki Orzyszy


Szlak kajakowy rzeki Orzyszy nazywany też szlakiem  Michała Kajki  wiedzie od Jeziora Lipińskiego przez trzy niewielkie jeziora porośnięte roślinnością, duże jezioro Orzysz, rzekę Orzyszę, następnie przez największe jezioro w Polsce Śniardwy i najdłuższy na Mazurach XIX-wieczny Kanał Jegliński do Jeziora Roś. Szlak umownie kończy się w Piszu, aczkolwiek można kontynuować spływ kajakowy bardzo urokliwą rzeką Pisą. Każde z jezior na szlaku cieszy się osobno dużą popularnością wśród żeglarzy, ale wiele z  miejsc, można rzec najciekawszych, znajdujących się pomiędzy jeziorami da się zobaczyć tylko płynąc kajakiem.

„Czyś ty słyszoł ło niam bracie,

Co ziersze psisywoł,

Co w mazurskiej mnieszkoł chacie,

Kajka sia nazywoł?”

(Teofil Ruczyński, 1946)

Jaki związek ze szlakiem kajakowym ma postać mazurskiego poety Michała Kajki? Abstrahując zupełnie od przypisywanej poecie roli piewcy polskości, ujmujące jest jego umiłowanie ziemi mazurskiej, jej przyrody i próba utrwalenia w prostych wierszach starego porządku na ziemi. Życie Kajki koncentrowało się  we wsi Ogródek położonej na trasie szlaku. Tam też znajduje się Muzeum poświęcone poecie.

Szlak ma 58,4 km i pomijając możliwe utrudnienia przy dużym wietrze na jeziorze Śniardwy, należy do łatwych. Na całym odcinku nie ma potrzeby przenoszenia kajaków. Całość trasy najlepiej rozłożyć przynajmniej na 2 dni. Dużą jej atrakcją są nie tylko niewątpliwe walory przyrodnicze: różnego typu lasy, w tym głównie łęgi ze starodrzewiem, bogata roślinność wodna, zabagnienia, liczne zwierzęta wodne, rzadkie ptaki przelatujące nad polami i w lasach, ale również miejsca szczególne z historycznego punktu widzenia. Znaleźć tu można m.in. relikty  dwóch  prehistorycznych grodzisk, miejsce gdzie była zlokalizowana nawodna osada obronna, XVIII wieczna twierdza pruska,  umocnienia z II wojny światowej i stare  zabudowania wiejskie. W przeszłości cieki łączące jeziora były miejscami dość płytkie i w suche lata zarastały szuwarami, stając się trudne do przeprawy. W ostatnich latach regularnie prowadzi się jednakże prace udrażniające, polegające na usuwaniu trzcin z newralgicznych miejsc na trasie spływu. Szlak jest zachwalany, jako ten, gdzie przyroda pozostała nie zmieniona od dziesiątek lat i nie spotka się na nim tłumów.

Kontakt

ul. Ełcka 65A, 12-250 Orzysz